piątek, 31 października 2014

Spotkanie z liczbą 3

Dzisiaj mieliśmy spotkanie z liczbą 3. Omówiliśmy wspólnie ilustrację w elementarzu. Wyróżnialiśmy zbiory trzyelementowe w sali, a na deser... Na deser bawiliśmy się w układanki ;) Układaliśmy patyczki w zbiory. Pojawiły się: trójkąt, miotełka, "gwiazda mercedesa" i... Litery :D

W tym oto momencie wpadłam na pomysł wypisania na tablicy liter, które można ułożyć z trzech patyczków (oczywiście uczniowie pomagali mi wybrać odpowiednie litery). Jedna z uczennic podsunęła kolejny "Można ułożyć wyrazy złożone z trzech liter, z których każda składa się z trzech patyczków". Czyż to nie genialny pomysł?! I zaczęliśmy zabawę :)

Pojawiły się wyrazy: ŁZA, IZA, ZŁY, ZŁA, KŁY, AHA (jako nazwa zespołu), FAN (osoba, która bardzo lubi jakiś zespół), HAK, AŁA (okrzyk bólu) :)

Tablica zamazana, ale dyżurni dopiero się uczą, więc wybaczymy ;)




Następnie ćwiczyliśmy kaligrafię cyfry 3 i utrwalaliśmy pisownię poznanych liter w ćwiczeniach. Na zakończenie miałam dla moich uczniów niespodziankę... 30 minut z grami planszowymi, kartami, kolorowankami, grami własnej roboty :))




Zajęcia plastyczno-techniczne: Róg obfitości ;)

Zajęcia plastyczno-techniczne: Róg obfitości ;): Praca wykonana w zakresie zadań z Planu Profilaktycznego związanych ze zdrowym trybem życia. Gratuluję wykonania warzyw i owoców uczniom z...

środa, 29 października 2014

Gry planszowe

Dzisiejsze zajęcia poświęcone były zabawie. Uczyliśmy się matematyki i nie tylko ;)

Na pierwszej godzinie uczniowie w grupach tworzyli grę planszową na zadany temat, a na kolejnej grali. Ponieważ to były pierwsze zajęcia z grą, wspólnie ustaliliśmy odpowiedź na pytanie "Po co się gra w gry planszowe?" (przeważała odpowiedź, żeby się nie nudzić ;) ). Ustaliliśmy zasady. Grę przerywałam, gdy uczniowie trafili na pole z zagadką i zasygnalizowali to przez podniesienie ręki. Zagadki były różne, ale do każdej można było ułożyć zadanie tekstowe.

Organizacja zajęć: 6 grup po 4 osoby

Integracja treści:
  • edukacja plastyczna - wykonanie gry,
  • edukacja polonistyczna - rozwijanie umiejętności wypowiadania się na zadany temat, rozwijanie umiejętności czytania i słuchania (zagadki),
  • edukacja społeczna - rozwijanie umiejętności współpracy w zespole, rozwijanie umiejętności ustalania zasad i ich przestrzegania, zachowanie się podczas zabawy,
  • edukacja  przyrodnicza - utrwalenie omówionych treści o tematyce jesiennej,
  • edukacja  matematyczna - klasyfikacja zbiorów, określanie równoliczności zbiorów, rozwijanie umiejętności przeliczania, rozwijanie umiejętności rachowania w pamięci, rozwijanie umiejętności układania zadań tekstowych.
WARZYWNIAK
 W PARKU
 KASZTANY I ŻOŁĘDZIE
 W SADZIE
 GRZYBOBRANIE

Zwiększenie poziomu trudności w II klasie :)
Poniżej fotografie gier wykonanych przez uczniów z okazji 750lecia naszego miasta.




Zwiększenie poziomu trudności w III klasie :) TUTAJ

wtorek, 21 października 2014

Więcej o... i znak równości

Fragment naszej rozmowy z dzisiejszych zajęć :)

.
Cała rozmowa była nieco bardziej skomplikowana. Najważniejsze jest to, że ja zadawałam pytania otwarte i wspólnie doszliśmy do konkretnych wniosków.

poniedziałek, 20 października 2014

Łamigłówki z zapałkami w szkole...

Dodaj, odejmij 2 zapałki... Wersja zręcznościowa ;) Znalazłam łamigłówki dla mądrej główki ;D Mimo, iż w naszej klasie nie ma tabletów, wykorzystałam tę aplikację w pracy. Na tablicy rysowałam układ zapałek, a uczniowie mieli z patyczków go odwzorować i wykonać zadanie :)

Zad. 1. Dołóż 2 zapałki tak, aby powstały 4 kwadraty. 


Zad. 2. Zabierz 2 zapałki, aby zostały 4 trójkąty.


Zad. 3. Dołóż 2 zapałki, tak aby utworzyły 4 kwadraty.


niedziela, 19 października 2014

Tradycyjna rozsypanka wyrazowa

Czasem warto przypomnieć sobie tradycyjne metody ;) W "Naszym elementarzu" przy okazji wprowadzenia litery E, e jest tekst, który dzieci miały przeczytać. Krótki, ale nie wszyscy uczniowie sobie jeszcze radzą. Tekst przeczytały te dzieci, które potrafią. W domu wszyscy mieli ćwiczyć. Kolejne zajęcia odbyły się następująco:

  1. Uczniowie otrzymali wydrukowany tekst (Arial, 18, bold). Po przypomnieniu czym jest litera, wyraz i zdanie karteczkę należało rozciąć tak, aby każdy wraz był osobno.
  2. Uczniowie układali indywidualnie tekst z pamięci (niektórzy prosili o pomoc członków grupy literackiej ;) ).
  3. Następnie należało sprawdzić, czy ułożony tekst jest taki sam jak w podręczniku.
  4. Uczniowie wklejali ułożoną rozsypankę do zeszytów.

Teraz pozostaje zapisanie tekstu w zeszycie, bo występują w nim już poznane przez nas litery pisane :)

piątek, 17 października 2014

Drzewo genealogiczne

Moja choroba nie pozwoliła nam w zeszłym tygodniu wykonać tej pracy, więc postanowiłam wykonać ją z dziećmi teraz. Na wstępie zaznaczam, że 45 min plastyki to zdecydowanie zbyt mało czasu ;)

Takie zajęcia łączyły edukację:

  • polonistyczną - wypowiadanie się na temat swojej rodziny,
  • społeczną - Co to jest rodzina? Dlaczego jest dla nas ważna? Kto jest członkiem najbliższej rodziny?,
  • matematyczną - zbiory i klasyfikacja (pokolenie dziadków, pokolenie rodziców, pokolenie dzieci), 
  • plastyczną - rozwijanie zdolności manualnych.




czwartek, 16 października 2014

Liczba 1

Co można liczyć?
Liczyć można: drzewa, dzieci, psy, kredki, zeszyty, liście w parku, cukierki... Liczyć można wszystko! :)

Znacie przykłady czegoś, co jest jedne, jedyne, wyjątkowe, niepowtarzalne?

Jedna jedyna Ziemia. Jedno jedyne Słońce. Jeden jedyny gwiazdozbiór Mały Wóz. Jedna jedyna mama (która urodziła). Jeden raz się rodzimy i jeden raz umieramy (na Ziemi). Jedno serce, głowa, mózg....

Do czego potrzebna jest liczba jeden?
Jeden jest zawsze na początku. Bez jeden pierwsze byłoby dwa, a dwa to więcej niż jeden, więc nie może być pierwsze. Są takie rzeczy, których nie potrzebuję mieć więcej niż jedną np. głowa...

N: Otwórzcie swoje piórniki. Skoro można liczyć to, co wymieniliście, to czy można liczyć przedmioty w waszych piórnikach?
U: Tak!
N: Rozmawiamy o liczbie jeden. Proszę abyście w swoich zbiorach przyborów szkolnych (piórnikach) wyszukali podzbiory jednoelementowe.
U: Jedna kredka.
N: Masz rację, to jest jedna kredka w twojej dłoni. Czy jesteś pewny, że tworzy jednoelementowy podzbiór wśród przedmiotów w twoim piórniku?
U: ......
N: Masz więcej kredek w piórniku?
U: Aaaaaa!

To "Aaaaaa" było wspaniałe :) Podniósł się las rąk. Jedna temperówka. Jena gumka, Jedna prostokątna linijka. Jedne nożyczki.... Przy okazji ćwiczyliśmy wypowiedź pełnym zdaniem i opis danego przedmiotu.

N: Co to jest?
U: To jest linijka.
N: Do czego służy linijka?
U: Linijka służy do rysowania prostej linii.
N: Znasz jeszcze inne zastosowanie linijki?
U:....
N: Jeżeli nie znasz odpowiedzi spójrz na koleżanki i kolegów. Niektórzy się zgłaszają. Poproś o pomoc kogoś.
U poproszony o pomoc: Linijką można mierzyć, jak coś jest długie.
N: Dlaczego właśnie linijkę wybrałeś jako przykład jednoelementowego podzbioru w całym zbiorze twoich przyborów szkolnych?
U: Wybrałem ją, bo mam taką jedną w piórniku.

Uśmiechy moich siedmiolatków dały mi odczuć, że spotkanie z liczbą jeden wcale ich nie znudziło. Ochoczo zabrali się do kaligrafowania cyfry 1 w zeszycie, bo tych ćwiczeń nigdy zbyt wiele ;)

wtorek, 7 października 2014

Pierwsza karta biblioteczna! :))

Wydarzeniem dzisiejszego dnia była lekcja w szkolnej bibliotece. Nasza pani bibliotekarka zapoznała dzieci ze swoją pracą i zasadami wypożyczania książek. Na zakończenie niespodzianka. Nagrodą za umiejętność czytania oraz chęć jej doskonalenia było założenie pierwszej karty bibliotecznej :) Każdy, kto w naszej klasie rozpocznie samodzielną przygodę z książką będzie miał możliwość mieć własną kartę już w tym roku szkolnym.


Wszystkich, którzy nie zdążyli przerysować zadania domowego o grzybach, zapraszam do Strefy Ucznia.


piątek, 3 października 2014

Jesień w parku :)

Dzisiaj w parku rozmawialiśmy o liściach, drzewach, krzewach. Następnie w grupach przyglądaliśmy się przyrodzie przez szkła powiększające. Koniki polne, gąsienice, pajączki...

Pasikonik zielony :)

Zebrane liście klonu, dębu, kasztanowca i brzozy wykorzystaliśmy podczas pracy plastycznej

 "Leśne duszki"