sobota, 21 listopada 2015

Bajka w komiksie

Komiks jest fantastyczną formą wyrazu. Łączy w sobie treści edukacji polonistycznej, plastycznej i matematycznej. Praca nad komiksem daje możliwość dobrania odpowiedniej formy zajęć.

W naszej klasie rozbudzamy zainteresowania czytelnicze. Każdy uczeń otrzymał kartę pracy, na której zaznacza ile przeczytał tekstów (czytanek, baśni, wierszy, książek) w miesiącu. Pomysł podsunęła mi Superbelferka nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Joanna Apanasewicz. W listopadzie czytamy jedną baśń tygodniowo. Pierwszą było "Brzydkie kaczątko" H. Ch. Andersena, zatem postanowiliśmy wykonać komiks w oparciu o tę baśń. Najpierw uczniowie opowiedzieli historię kaczątka. Następnie omówiłam formę opowiadania. Podzieliłam uczniów w klasie na trzy grupy.
Pierwsza miała wykonać ilustracje i dialogi do wstępu historii. Druga grupa pracowała nad rozwinięciem. Trzeciej grupie poleciłam wykonać ilustracje do zakończenia. Wszyscy pracowali. Niektóre ilustracje się powtórzyły. W efekcie otrzymałam 12 ślicznych rysunków. To była nasza pierwsza taka praca. Mam już pomysł na kolejną, którą opiszę w innym poście :)
Biblioteczka